Winnica Żagańska Saganum

Winnica Saganum leży w malowniczej Dolinie Bobru w podżagańskim Bożnowie i nawiązuje do sięgających XIII wieku tradycji uprawy winorośli w przyklasztornych ogrodach. Pisemne wzmianki o mieszczańskich winnicach pochodzą dopiero z XVI wieku. Największa i najbardziej reprezentacyjna winnica powstała w wieku XIX na stokach tzw. Weinbergu - Winnego Wzgórza. Winnicę Saganum założono kilometr od tego historycznego miejsca, na gliniasto-piaszczystych glebach naniesionych przez Bóbr. Mikroklimat dla dojrzewania owoców jest tu wyjątkowy, gdyż tereny łagodnie opadają ku rzece, a 50 metrów przewyższenia od lustra wody pozwala uzyskać optymalne warunki dla wegetacji winnych gron. Winnica specjalizuje się w winach wytwarzanych z późno zebranych lub dodatkowo wysuszonych gron.
Beczki z czerwonym winem Winnicy Saganum dojrzewają w piwnicach żagańskiego klasztoru Kanoników Regularnych. W odrestaurowanych pomieszczeniach, gdzie ponad siedemset lat temu mnisi w identyczny sposób przechowywali i starzyli gronowy trunek. Leżakownia win wraz z salą degustacyjną, minimuzeum winiarstwa i winnicą w przyklasztornym ogrodzie wchodzą w skład Traktu Winnego uroczyście otwartego 17 lipca 2020 roku.

Bożnów 30 a

68-100 Żagań


E-mail: saganum@winnicasaganum.pl 

WWW: winnicasagnum.pl

            https://www.facebook.com/saganumwinnica

Numer telefonu: + 48 601 967 489

                          + 48 607 503 568

Rok założenia winnicy: 2017
Powierzchnia winnicy: 4 ha
Uprawiane odmiany: riesling, souvignier gris, hibernal, solaris, gewürztraminer, dornfelder, pinot noir, rondo, regent, chardonnay, pinot meunier.


Winnica Żagańska Saganum