Winnica Winne Wzgórze

Winne Wzgórze jest wzniesieniem w centrum Zielonej Góry, gdzie od setek lat uprawiana jest winna latorośl. To w XIX wieku winnica Friedricha A. Gremplera, którego spółka jako pierwsza w Niemczech produkowała wina musujące, a po drugiej wojnie światowej - Lubuskiej Wytwórni Win. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku zaprzestano uprawy przemysłowej winorośli i wzgórze przekształcono w Park Winny – pamiątkę tradycji winiarskich miasta. Do Domu Winiarza z 1818 roku dobudowano małą palmiarnię, w której funkcjonowała kawiarnia.
Jej popularność rosła, mieszkańcom brakowało miejsca do zabawy, a roślinom do wzrostu. Powstawały nowe hale, które co kilkanaście lat przykrywały większe konstrukcje. Obecny kształt Palmiarnia przyjęła w 2008 roku. Rosną tutaj m.in. palmy kokosowe i kakaowce oraz największy w Polsce daktylowiec kanaryjski. Są też oczka wodne i akwaria z egzotycznymi gatunkami ryb zapewniające roślinom odpowiednią wilgotność powietrza. W przedsionku zabytkowej piwnicy w Domu Winiarza zgromadzono fotografie nawiązujące do historii tego miejsca. Także powojennej. Nie wszyscy wiedzą, że ulica przy której znajduje się obecnie główne wejście do budynku nosi imię Grzegorza Zarugiewicza. Winiarza z Kresów Wschodnich, który mieszkał niedaleko i ma wielkie zasługi dla polskiego winiarstwa.
W 2018 roku przeprowadzono rewitalizację wzgórza. Usunięto większość krzewów, zostawiając u podnóża rewir ze szczepem aurora. Odmiany w tym miejscu już historycznej, bo od dziesiątek lat tu rosnącej, a której krzewy po wojnie otrzymało w darze od winiarzy francuskich gimnazjum winiarskie. Pozostałą część winnicy tworzą jeszcze cztery rewiry. Trzy z nasadzeniami współczesnych odmian w ilości umożliwiającej produkcję win białych i czerwonych oraz rewir - kolekcję odmian historycznych - 13 szczepów uprawianych na przestrzeni lat w mieście i okolicach. W skarpie u podnóża Palmiarni działa piwniczka winiarska oferująca do degustacji i sprzedaży wina z lubuskich winnic.

ul. Wrocławska 12 a

65-427 Zielona Góra


E-mail: palmiarnia@palmiarnia.zgora.pl

www.palmiarnia.net.pl
facebook.com/pages/Palmiarnia Zielonogórska/252747558088072/

Tel. +48 662 196 570, +48 662 196 570

Rok założenia winnicy: 1818,
Powierzchnia winnicy: 1,2 ha,
Uprawiane odmiany: aurora, johanniter, regent, solaris, riesling, müller-thurgau, pinot blanc, sylvaner, traminer, muscat zółty, magdalenka andegaweńska, portugalskie niebieskie, pinot noir, chrupka biała i różowa, monarch, muscat bleu.
Winne Wzgórze