Winobranie na Winnicy Samorządowej w Zaborze czas zacząć!

Przed nami kolejne Winobranie na Winnicy Samorządowej w Zaborze. W związku z tym Lubuskie Centrum Winiarstwa zaprasza 25 września do uczestnictwa w święcie, które będzie znakomitą okazją do promocji lubuskiego winiarstwa i zaprezentowania ciekawostek związanych z codzienną pracą winiarzy

Głównym elementem winobrania będzie wspólne zbieranie i tłoczenie winogron. Prezentacja zajęć towarzyszących zbiorom to już tradycja spotkań w Zaborze. Jednak zanim barwny korowód wyruszy na winnice uczestnicy dowiedzą się od miejscowych winiarzy, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby prawidłowo zebrać owoce. Powiemy o konieczności sprawdzenia poziomu cukru w gronach, właściwej pogodzie, technikach ścinania kiści, przenoszeniu winogron oraz ich dalszym transporcie. Część zebranych owoców wytłoczymy na miejscu, aby przekonać się jak pyszny jest  sok z winogron rosnących w naszym regionie. W programie święta znalazły się również bezpłatne warsztaty winiarskie dla wszystkich, którzy chcą amatorsko uprawiać winorośl oraz pokaz sommelierski, w którym specjaliści powiedzą jak lokalne potrawy łączyć z lubuskimi trunkami. Najmłodsi uczestnicy winobrania będą mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych i rękodzielniczych oraz w grach terenowych i konkursach z nagrodami. Gratką dla miłośników historii może okazać się spacer wokół Pałacu w Zaborze z przewodnikiem. Poniżej prezentujemy szczegółowy program wydarzenia.  

SOBOTA, 25 września

10.00-14.00 Jarmark Winiarski

10.00-12.00 Enowarsztaty dla początkujących winiarzy

10.00-14.00 Winnica dla dzieci (gry i zabawy, malowanie na szkle, konkursy oraz przedstawienie teatralne ,,Zlota Rybka" Teatru 4 Kąty)

10:00 spacer nordic walking z instruktorem

10.30 spacer historyczny z przewodnikiem wokół Pałacu w Zaborze

11:00 spotkania z Bachusem (możliwość wspólnych fotografii)

12.00 oficjalne otwarcie VI winobrania na Winnicy Samorządowej 

12.15 pokaz zbioru winogron

12.30 pokaz tłoczenia winogron

12.45 występ Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca

13.15 pokaz sommelierski z wykorzystaniem lubuskich produktów regionalnych (liczba miejsc ograniczona, zgłoszenia na adres zabor@lubuskie.pl)