Facebook

 • 12/02/20 luty

  Walentynki w LCW

  Marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak zaprasza na Walentynki do Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze.

   

  Marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak zaprasza na Walentynki do Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze.

  14 lutego 2020 r. w godz. od 17.00 do 20.00 odbędzie się impreza pt. ,,Zakochaj się w Winnicy''. W programie projekcja filmu ,,Polska Toskania'' na sali konferencyjnej oraz warsztaty:

  - ozdabianie serduszek ceramicznych w formie wisiorka metodą ornamentową wzorami winiarskimi,

  - ozdabianie pierników w kształcie serc,

  - tworzenie ekologicznego mydła z dodatkiem kwiatów, owoców i ziół z lubuskich łąk i ogrodów.

  Zapraszamy!

 • 21/01/20 styczeń

  Giełda winiarska

  8 lutego br. w  Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze odbędzie się I Lubuska Giełda Winiarska

   

  Podczas wydarzenia przedstawiciele branży hotelarskiej i gastronomicznej (HoReCa) będą mieli okazję do przeprowadzenia rozmów i degustacji produktów regionalnych.

  W programie przewidziano dwugodzinne (bezpłatne) szkolenie dla pracowników, tj.: kelnerów, szefów sal, przyszłych sommelierów, menagerów restauracji, szefów kuchni z zakresu:

  1. Podstaw skutecznego „up sellingu” - skierowana do kelnerów, tzw. sprzedaż dodatkowa np. wina regionalnego

  2. Zasad skutecznej sprzedaży win w restauracji (elementy sugestywnej sprzedaży)

  3. Tworzenia karty win przy pomocy instrumentu „menu engineering”

  4. Marketingu i strategii cen i produktów w restauracji

  Szkolenie poprowadzi Łukasz Szołtys – wykwalifikowany sommelier, absolwent studiów podyplomowych z zakresu zarządzania hotelami.

  W ramach Giełdy przewidziana jest również degustacja komentowana lubuskich win.

  Degustację poprowadzi Jakub Małecki – wykwalifikowany sommelier, barista i barman, specjalista ds. sprzedaży win.

   

  Udział przedstawicieli branży HoReCa, winiarzy jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.

  Prosimy o zgłaszanie swojego udziału na adres mailowy: zabor@lubuskie.pl

   

  Serdecznie zapraszamy! • 5/12/19 grudzień

  Warsztaty świąteczne

  W sobotę, 14 grudnia zapraszamy na ,,Świąteczne enowarsztaty’’.  Zapisz się na nie już dziś, bo liczba miejsc na imprezie jest ograniczona!

  „Świąteczne enowarsztaty” to nazwa kolejnego wydarzenia organizowanego przez Lubuskie Centrum Winiarstwa. Już 14 grudnia br. w godz. 11-14 zapraszamy na warsztaty rękodzielnicze, których głównym tematem będzie winiarstwo. W programie m.in:

  - przygotowywanie okolicznościowych kartek świątecznych z wykorzystaniem starych pocztówek  i elementów winiarskich

  - tworzenie okolicznościowych pieczęci winiarskich

  - przygotowywanie stroików świątecznych z wykorzystaniem łozy

  - ozdabianie enopierników motywami winiarskimi.

  Liczba miejsc dla chętnych wzięcia udziału w warsztatach jest ograniczona. Dlatego zapraszamy już dziś do rezerwacji miejsc. Zapisy przyjmujemy pod nr telefonu: tel. 68 320 01 12  lub za pośrednictwem poczty elektronicznej:  e-mail zabor@lubuskie.pl

 • 5/11/19 listopad

  IV Święto Młodego Wina

  11 listopada w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze odbędzie się Święto Młodego Wina. To czwarta już tego rodzaju impreza, na której goście skosztują gęsiny i produktów regionalnych oraz obejrzą pokaz kulinarny w wykonaniu Mateusza Gesslera.

  ,,Wino i gęsina na Święto Marcina'' - to hasło przewodnie na tegoroczne uroczystości. Święto odbędzie się w poniedziałek, 11 listopada w godz. 15-19. Nawiązuje ono do zwyczajów winiarzy z Francji, gdzie w trzeci czwartek listopada pije się młode beaujolais noveau. Tego dnia w restauracjach pojawia się kartka z informacją: „Beaujolais nouveau est arrive”, czyli „Beaujolais nouveau przybyło”. Francuski pomysł przyjął się i w innych krajach, nie tylko w Europie. Od czterech lat swoim pierwszym po zbiorach winem chwalą się w Zaborze lubuscy winiarze.

  W programie znajdziemy m.in. konkurs na najlepsze młode wino i najpopularniejszą winnicę, a także prezentacje lubuskich winnic.

  W Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze zaprezentuje się też Mateusz Gessler (w godz. 16-18). Kucharz, juror programu TVN MasterChef Junior, a prywatnie syn restauratora Adama Gesslera, weźmie udział w warsztatach i pokazie kulinarnym. Goście będą mogli wziąć udział w warsztatach na temat sztuki m.in. serwowania wina i dowiedzą się m.in., jak przygotować grzane wino po lubusku. Spróbują też gęsiny przygotowanej przez lubuskie restauracje i stowarzyszenia.

 • 15/10/19 październik

  Ambasadorzy Lubuskiego Winiarstwa

  Tu, w regionie lubuskim, na Kongresie Gospodarczym nie możemy mówić o gospodarce bez winiarstwa. To są nasze tradycje, które udaje nam się razem dzięki państwu odradzać. Winnica w Zaborze to nasz produkt turystyczny – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

  Tradycyjnie w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze zgromadzili się najważniejsi krajowi eksperci i enolodzy oraz lubuscy winiarze. Robert Makłowicz - ekspert kulinarny - w swoim wyjątkowym stylu poprowadził panel winiarski tegorocznego Kongresu Gospodarczego.

  - Zdrowie i jakość życia to nasze inteligentne specjalizacje. To nie jest tylko moda wykreowana i wypromowana w regionie lubuskim, ale sposób na życie, bardzo dobry sposób na życie. Dlatego jestem tu dzisiaj, aby podziękować promotorom i wszystkim, którzy bardzo mocno nasz region promują. Promują jako region ludzi aktywnych, chcących zdrowo żyć - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. Marszałek podkreślała, że bez lubuskich winiarzy odradzanie tradycji winiarskich nie byłoby możliwe. - Nie byłoby też możliwe budowanie tej ,,Polskiej Toskanii’’, tutaj, na Ziemi Lubuskiej. - W tym roku po raz pierwszy przyjęto do Rady Ambasadorów Lubuskiego Winiarstwa lubuskich winiarzy. Pod koniec września 2019 r. podczas Winobrania w Radzie zasiedli:

  - Kinga Kowalewska-Koziarska – Winnica Kinga

  - Marek Krojcig – Winnica Stara Winna Góra

  - Przemysław Karwowski – Fundacja Na Rzecz Lubuskiego Dziedzictwa - Gloria Monte Verde

  - Krzysztof Fedorowicz – Winnica Miłosz

  Do grona Ambasadorów Lubuskiego Winiarstwa podczas gali Kongresu Gospodarczego w Filharmonii Zielonogórskiej powołano też:

  - Roberta Makłowicza – krytyka kulinarnego i dziennikarza

  - Romana Grada - Winnica Julia

  - Jacka Kapałę - Winnica Ingrid

  - Jarosława Lewandowskiego - Winnica Na Leśnej Polanie

  - Mariusz Pacholaka - Winnica Cantina

   Następnego dnia podczas panelu winiarskiego Kongresu Gospodarczego w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze do grona ambasadorów dołączył Maciej Nowicki – dziennikarz i krytyk winiarski portalu Winicjatywa.pl związany też z magazynem Ferment. M. Nowicki polskim winem zajmuje się od 8 lat. To współorganizator festiwali promujących polskie winiarstwo, przewodniczący i członek komisji sędziowskich w polskich konkursach winiarskich, uczestnik paneli dyskusyjnych, prowadzący degustacje polskich win w całym kraju i promujący je za granicą. Dziennikarz ten był m.in. z lubuskim winiarzami w Madrycie, gdzie był światkiem ,,pojedynku’’ pomiędzy lubuskimi a hiszpańskimi winiarzami.  

 • 3/10/19 październik

  Kongres gospodarczy 2019

  Marszałek Województwa Lubuskiego, Elżbieta Anna Polak zaprasza do udziału w Kongresie Gospodarczym – Lubuskie 2019, który w tym roku poświęcony jest tematyce pro-ekologicznej i ochronie środowiska, a także trendom w marketingu miejsc i e-commerce.

  Kongres odbędzie się 10 października w Filharmonii Zielonogórskiej oraz 11 października 2019 r. w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze i w Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie.

  Uczestnicy Kongresu będą mieli możliwość porozmawiać z ekspertami na temat wyzwań dla biznesu i administracji w zakresie e-usług i społeczeństwa informacyjnego. Dla znawców marketingu przygotowano panel o najnowszych trendach w marketingu miejsc z udziałem międzynarodowych ekspertów.
  Podczas wieczornej Gali Kongresu w Filharmonii 10 października wręczone zostaną Nagrody Gospodarcze Marszałka Województwa dla najbardziej ekologicznych, a także najbardziej innowacyjnych firm z województwa. A wszystko przy doskonałej muzyce, gwiazdy Męskiego Grania – Krzysztofa Zalewskiego.

  11 października w LCW w Zaborze zaplanowano blok winiarski ,,Lubuskie – zielona kraina winem płynąca’’ na temat m.in. szans, problemów i rozwoju regionalnego winiarstwa. Odbędzie się też blok gastronomiczny „Wikt & Wino- Para warta zachodu” o tym jakie miejsce zabiera wino w branży gastronomicznej i jego potencjale oraz blok żywieniowy na temat współczesnych trendów dietetycznych.

   Nie zabraknie też informacji dla zainteresowanych start-upami. W Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie odbędzie się panel „Start Up! Po polsku” z poradami jak wystartować bez budżetu co zrobić z pomysłem i jak dalej rozwijać działalność. Nie zabraknie również panelu o nowoczesnym mieście, smart cities i „błękitnej” infrastrukturze jako przyszłości w rozwoju miasta.
  Prelegentami będą m.in.:
  – Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego
  – prof. Leszek Balcerowicz
  – Jacek Karnowski – prezydent Sopotu
  – Radosław Kotarski – dziennikarz, podróżnik, przedsiębiorca, autor programu „Podróże z historią”.
  – Tomasz Jabłoński – Qpony.pl
  – Maciej Wesołowski – zastępca redaktora naczelnego National Geographic Traveller
  – Allegro – Wojciech Kozłowski

   

 • 10/09/19 wrzesień

  IV Winobranie na Winnicy Samorządowej w Zaborze

  Wspólne zbieranie i wyciskanie winogron, degustacja soku, konkursy wiedzy winiarskiej oraz wykłady historyczne o lubuskim winie. To tylko część atrakcji, które będą czekały na uczestników IV Winobrania na Winnicy Samorządowej. Wydarzenie to odbędzie się 22 września w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze w godzinach 13.00-17.00.

  Co roku Winobranie na Winnicy Samorządowej jest doskonałą okazją do zabawy, a także do zdobycia nowych doświadczeń na temat lubuskiego winiarstwa. Nie inaczej będzie w tym roku. Winiarskie dożynki w Zaborze rozpocznie powołanie Rady Ambasadorów Lubuskiego Winiarstwa oraz korowód, na czele którego przemaszeruje Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak oraz Bachus z bachantkami. Następnie uczestnicy wezmą udział w pokazie tłoczenia winogron oraz degustacjach soku.Całość okrasi muzycznie Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkól Budowlanych w Zielonej Górze oraz kapela koźlarska Kotkowiacy ze Zbąszynka. Najmłodsi będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w trakcie warsztatów z plecenia wianków i koszyków oraz tworzenia winobraniowych ozdób.

  Dla starszych organizatorzy przygotowali testy i konkursy, w których główną rolę odegra lubuskie winiarstwo i winnica samorządowa. Podobnie jak w poprzednich latach nie zabraknie wykładów historycznych. Szczególnie zapraszamy na promocję turystycznej mapy „Lubuskie winnice wczoraj i dziś”, którą wydał niedawno Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego wspólnie z Fundacją na Rzecz Lubuskiego Dziedzictwa „Gloria Monte Verde”. Wykład na temat historii upraw winogron w naszym regionie poprowadzi pomysłodawca mapy Przemysław Karwowski, a o anegdotach winiarskich opowie dr Arkadiusz Cincio z Muzeum Ziemi Lubuskiej. Wydarzeniom związanym z IV Winobraniem na Winnicy Samorządowej towarzyszyć będzie Jarmark, w trakcie którego odbędą się prezentacje winiarskie połączone z degustacją i sprzedażą produktów regionalnych.

 • 18/07/19 lipiec

  Gorący winiarski weekend

  Przed nami kolejna odsłona Weekendów Otwartych Winnic 2019. Tym razem lubuscy winiarze zapraszają do odwiedzenia swoich winnic 19,20 i 21 sierpnia. W tych dniach czynne będzie również Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze, które dodatkowo w sobotę zaprasza na bezpłatne warsztaty winiarskie.

  Tematyką najbliższego spotkania będzie sommelierstwo, a uczestnicy zapoznają się, m.in. z zasadami serwowania wina, rozpoznawania jego wad czy właściwego doboru do potraw. Zajęcia odbędą się w ramach cyklu „Wakacyjna przygoda z winiarstwem”, a całoćć poprowadzi Kinga Kowalewska-Koziarska z Winnicy „Kinga” w Starej Wsi. Liczba miejsc w warsztatach jest ograniczona, zapisów na listę uczestników można dokonywać e-mailowo ( zabor@lubuskie.pl ) lub telefonicznie 68 320 01 12.

  W najbliższy weekend będzie można też odwiedzić 7 lubuskich winnic. Winiarze zapraszają o pełnej godzinie w godz. od 12.00 do 18.00. Osoby planujące wizytę na winnicy prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z jej właścicielami w celu ustalenia dokładnych godzin prezentacji oraz odpłatności. W dniach 19-21 sierpnia nieczynna będzie Winnica „Julia”.


  Weekend III
  19-21 lipca (Winnica Cantina, Winnica U Michała, Winnica Marcus, Winnica Na Leśnej Polanie, Winnica Kinga, Winnica Ingrid, Winnica Miłosz, Lubuskie Centrum Winiarstwa)

  Weekend IV
  15-18 sierpnia  (Winnica Cantina, U Michała, Marcus , Na Leśnej Polanie, Winnica Kinga, Winnica Ingrid, Winnica Miłosz, Lubuskie Centrum Winiarstwa. Na swój czwarty weekend Winnica Julia zaprasza w terminie 9-11 sierpnia)

 • 15/07/19 lipiec

  W LCW ruszył cykl wakacyjnych warsztatów

  Za nami pierwsza część edukacyjnych warsztatów pod nazwą „Wakacyjna przygoda z winiarstwem”, które w lipcu i sierpniu organizowane są przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze. Zajęcia poprowadził Krzysztof Fedorowicz z Winnicy Miłosz, a głównym tematem inauguracyjnego spotkania było zakładanie winnicy i dobór odmian winorośli.

  Jak zaplanować winnicę? Gdzie najlepiej zasadzić winorośl? Jakie odmiany sprawdzają się w warunkach klimatycznych charakterystycznych dla naszego regionu? To tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiadał prowadzący pierwsze bezpłatne warsztaty edukacyjne dla amatorów z cyklu „Wakacyjna przygoda z winiarstwem”. Obok wiedzy teoretycznej Krzysztof Fedorowicz dzielił się z uczestnikami także umiejętnościami praktycznymi, podczas wizyty na Winnicy Samorządowej.

  W najbliższą sobotę druga część cyklu, tym razem poświęcony podstawom sommelierstwa. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy na warsztaty przyjmujemy telefonicznie pod numerem 68 320 01 12 oraz mailowo na adres zabor@lubuskie.pl .

  20 lipca – Zasady serwowania i degustacji wina – prowadzenie Kinga Kowalewska-Koziarska „Winnica Kinga”, godz.10.00-14.00

  27 lipca – Różnice w produkcji win białych, różowych i czerwonych – prowadzenie Mariusz Pacholak „Winnica Cantina”, godz.10.00-14.00

  3 sierpnia – Przygotowanie do zbiorów i zasady produkcji wina w warunkach domowych – prowadzenie Jarosław Lewandowski „Winnica Na Leśnej Polanie”, godz.10.00-14.00

  Dla osób, które wezmą udział we wszystkich warsztatach Lubuskie Centrum Winiarstwa przygotowało okolicznościowe certyfikaty

 • 5/07/19 lipiec

  Niebawem rozpoczniemy "Wakacyjną przygodę z winiarstwem"

  „Wakacyjna przygoda z winiarstwem”. Tak nazywa się cykl bezpłatnych warsztatów dla początkujących, które w lipcu i sierpniu odbędą się w Lubuskim Centrum Winiarstwa. Pierwsze spotkanie już  13 lipca w godzinach 10.00-14.00.

  Na kolejne warsztaty zapraszamy 20 i 27 lipca oraz 3 sierpnia. Liczba miejsc jest ograniczona, a zapisy uczestników przyjmujemy telefonicznie pod numerem 68 320 01 12 oraz mailowo na adres zabor@lubuskie.pl .
   
  13 lipca – Dobór odmian winorośli do warunków glebowych i klimatycznych – prowadzenie Krzysztof Fedorowicz „Winnica Miłosz”, godz.10.00-14.00

  20 lipca – Zasady serwowania i degustacji wina – prowadzenie Kinga Kowalewska-Koziarska „Winnica Kinga”, godz.10.00-14.00

  27 lipca – Różnice w produkcji win białych, różowych i czerwonych – prowadzenie Mariusz Pacholak „Winnica Cantina”, godz.10.00-14.00

  3 sierpnia – Przygotowanie do zbiorów i zasady produkcji wina w warunkach domowych – prowadzenie Jarosław Lewandowski „Winnica Na Leśnej Polanie”, godz.10.00-14.00

  Dla osób, które wezmą udział we wszystkich warsztatach Lubuskie Centrum Winiarstwa przygotowało okolicznościowe certyfikaty.

Skontaktuj sie z nami!

Zadzwoń i umów sie na wizytę, zobacz jak do nas dojechać.